Mi volt előbb? A tyúk vagy a tojás?
A címsorban feltett kérdés gyerekkoromban engem is megzavart, míg nem tudatosult bennem, hogy a hüllők és a madarak ősei, a dinoszauruszok is tojással szaporodtak. Ennek tudatában a válasz elég egyértelmű.
De mi a helyzet az eszközkiadó automatákkal, legyen az védőeszköz, rezsieszköz vagy szerszámkiadó automata?
Az eszközkiadó automaták születése
Az automaták időszámítása korábbra tehető, mint a mi Gergely naptár szerinti időszámításunk. Az automaták őse, egy szenteltvíz adagoló automata volt Alexandriában. Működését Krisztus előtt 215 kezdte meg és a templomi lopásokat és a pazarlást volt hivatott megfékezni azzal, hogy érméért cserébe egy adag szenteltvizet mért ki a vevőnek.
A következő automata, melynek nyomára bukkantunk, egy képeslap adagoló gép volt még az öreg kontinensen, pontosabban Angliában, Londonban, az 1880-as évek elején. Ezt követően kezdte meg hódító útját Amerikában az 1888-as évben, mi mással, mint egy Tutti-Frutti gumi adagoló géppel.
Az automaták országa
Mára az eszközkiadó automaták legnagyobb felvevő piaca Amerika, de nem mindig volt ez így, sokáig Japán jeleskedett használatukban. A távol-keleti szigetországban is 1888-ban jelent meg először, akár csak az USA-ban és hamarosan meghódította az egész országot. Míg az amerikaiak a rágógumival kezdték, a japánok a dohány kiadó automatával. Ezt követte egy képeslap adagoló automata, ami adott borítékot és bélyeget is. A japán automaták őse, dinoszaurusza a hagyományos felhúzható japán babák voltak, az ő működési mechanizmusukat használták az automatáknál is. Ezt követte üdítő, majd sör automata is. Az automaták terjedését nagyban elősegítette, hogy a japánoknál az utcai vandalizmus akkoriban teljesen ismeretlen volt.
Amerikai história
Amerikában a különböző étel- és italadagoló automaták elterjedésével egyre népszerűbbé váltak a speciálisan, különböző üzemek számára készített automaták. Működési elvük, mechanikájuk megegyezett az ital automatákéval, azokat építették át. Az ipari eszközkiadó automaták egyik legnépszerűbb ősének a tojás adagoló automata számított.
Az automaták evolúciója
A történelmi kitekintéstől eltekintve a ma használatos automaták evolúciója a következő volt:
hagyományos italautomata: érméért cserébe adott egy pohár italt
- hűtő vagy fűtő automata: a következő fejlődési szint, mikor az ital automatába VAGY hűtő vagy fűtő berendezést építettek, így az automata tudott meleg és hideg italt kiadni
- hűtő/fűtő egy automatában: kettő az egyben, egy automata rendelkezett hűtő ÉS fűtő berendezéssel is, így tudott akár hideg, akár meleg italt is szolgáltatni
- eszközkiadó automaták a nagyközönség számára: szinte bármi felvehető az automatából ld. virág, könyv, palackozott italok, cigaretta, édesség, poharas italok, stb.
- LCD kijelzős automaták: a technika fejlődésével mód nyílt arra, hogy az automatákat már a modern technika vívmányaival is felszereljék pl. szintén Japánban piacra dobtak egy olyan ital automatát amely az ital elkészítése közben rövid komédiákkal szórakoztatta a nagyérdeműt (és még ezek után sem rongáltak!)
- bankjegy elfogadó automata: már nem csak érmét, hanem papír pénzt is használhatnak fizetéskor
- személyigazolvány ellenőrző egységgel szerelt automata: 2008-tól főként a cigaretta automatáknál terjed el, hogy a gép ellenőrizte a felhasználó személyigazolványát, hogy megfelelő életkorú-e
- ipar területén használatos automata: körülbelül ebben az időben jelentek meg a különböző védőeszközöket, szerszámokat (védőkesztyű, szemüveg, maszk, füldugó, stb.) adagoló gépek a gyártóüzemekben
- internet összeköttetéssel megfigyelt/összekapcsolt automata: az internet térhódításával lehetővé vált az automaták távfelügyelete
- visszagyűjtő automaták: a környezetvédelem, az általános pazarlás és az újrahasznosítás fontossá válásával egyre inkább igényelt gépek, amik használatával visszagyűjthetőek az elhasznált és sokszor veszélyes hulladéknak minősülő eszközök. Sőt, összekapcsolva a kiadó automatákkal egy komplett egységet alkotnak, ahol az elhasznált eszközt azonnal újra lehet cserélni, mindezt dokumentáltan, vissza ellenőrizhetően.
Mi az ipari eszközkiadó automata?
Szemben az ital és étel kiadó automatákkal, az eszközkiadó automatáknál nem kell fizetni a felvett termékért. Jellemzően a munkatársak belépőkártyájával működik, de működhet kód begépelésével is. Segítségükkel a nap 24 órájában rendelkezésre állnak a védőeszközök, szerszámok, folyamatosan figyelhető a bennük lévő termékek készlete, azonosítják az automatából eszközöket felvevőket.
Az ipari eszközkiadó automaták elterjedésének okai
- munkavédelmi jogszabályok bizonyos termelő üzemekben védőfelszerelések használatát írták elő
- ellenőrizhetetlenné vált ki mikor mennyi eszközt vett fel
- a gyárüzemek alkalmazottai pazaroltak, lényegesen több eszközt használtak, mint ami indokolt
- az eszközkiadás a váltott és csúsztatott műszakokkal működő termelő üzemekben szinte átláthatatlanná vált, nem volt egy kézben tartható
Az ipari eszközkiadó automaták előnyei
- folyamatos online nyomon követhető eszközfelhasználást tesz lehetővé
- dolgozónkénti nyilvántartást tesz lehetővé
- egyszerűen beüzemelhető, csak egy konnektor szükséges
- csökkenti a munkaadó felelősségét
- alkalmazkodik a cég beléptető/biztonsági rendszeréhez
- 24 órás rendelkezésre állást biztosít
- segíti a védőeszköz rendelések leadását
- gyors pontos raktár/készlet kimutatást tesz lehetővé
- csökkenti a rejtett költségeket, növeli az eredményességet
Az eszközkiadó automaták típusai
Különböző ipari területekre, különböző szerkezettel rendelkező automaták készülnek, ezért működési elvük, tálcáik és az adagolt eszközök fajtái alapján az alábbi automatákat különböztetjük meg:
- spirálos automata: kesztyűk és egyéni védőeszközök kiadására, de akár szerszámokra is.
- liftes automata: törékeny termékekhez, aminek nem tesz jót a zuhanás.
- forgó tányéros: nehéz, nagy értékű termékekhez.
- lapkás: apróbb különböző kiszerelésű dolgokhoz, lapkákhoz, fúrószárakhoz.
- szerszámkiadó automata: lapkák, tárcsa korongok, fúrószárak adagolásához.
- rezsianyag kiadó automata: ragasztók, üveg és tubusos termékek, kenőolajok stb. kiadásához.
- védőeszköz kiadó automata: védőszemüvegek, kesztyűk, füldugók, légzésvédők adagolásához.
- flakonos termelési segédanyag kiadó automata: tisztító sprayk, kenőanyagok, flakonos ragasztók stb. kiadásához.
- visszagyűjtő automata: kesztyűk, újratölthető flakonos termékek, újra feldolgozható, mosható termékek és veszélyes hulladékok begyűjtésére.
Eszközkiadó automaták használatára alkalmas iparágak
- autóipari gyártó üzemek
- járműipari beszállító cégek
- élelmiszeripari üzemek
- gyógyszergyárak és gyógyszer alapanyag előállító cégek
- szerszámgépipari válalatok
Mi a Vendinvestnél az ital automatás múltunknak köszönhetően kívülről-belülről ismerjük az automaták lélektanát (igen, nekik is van lelkük, akár csak az autóknak), működését, különböző külső rendszerekkel történő összekötését.
Nem terveztem ilyen hosszúra az automaták bemutatását, de 2230 éves történelmet kellett feldolgoznom, remélem hasznosnak találta. A következő bejegyzéseim ennél rövidebbek lesznek, remélem velem tart akkor is.
Egy angol cég ilyen szemléletesen foglalta a fentieket össze, bár ők italautomatáákkal foglalkoznak, de a gyökerek azonosak.
Üdvözlettel, Kőházi Zoltán
ui: a cikk írásához kutakodnom kellett és forrásként az alábbi oldalakat használtam: http://www.att-japan.net/en/culture/guide/EC000090, https://en.wikipedia.org/wiki/Vending_machineősgép kép forrás: http://www.toptenz.net/top-10-modern-ideas-you-wont-believe-ancient-people-used.php
egyéb képek: http://www.viralnova.com/vintage-vending-machines/